ul. Przemysłowa 26, 88-160 Janikowo
(52) 351-44-36
kontakt@mgok.janikowo.com.pl

11 listopada

11 listopada

W tym roku 11 listopada będzie miał całkiem inny charakter niż dotychczas. Jednak chcąc uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy dla Państwa różne inicjatywy oraz akcenty patriotyczne.

11 zadań na 11 listopada

Od 01 listopada codziennie publikujemy na naszym portalu społecznościowym po jednym zadaniu (tj. quiz, krzyżówka, pytanie, labirynt,itp.) dotyczącym wiedzy na temat Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Osoby, które biorą udział w naszym Konkursie wpisują w komentarz pod postem poprawne odpowiedzi. Ostatnie zadanie zostanie opublikowane 11 listopada br. i pierwsza osoba, która poprawnie odpowie na wszystkie pytania otrzyma od nas niespodziankę.

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. „11 LISTOPADA oczami dziecka”

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym
z terenu gminy i miasta Janikowo. Prace plastyczne o tematyce patriotycznej nawiązujące do Święta Dnia Niepodległości należy składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Janikowie. Celem Konkursu jest m.in. wzmocnienie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży, zainteresowanie uczniów historią niepodległości Polski, ujawnianie talentów i promocja uzdolnionych twórców.

Janikowo pamięta

W przeddzień Władze Gminy i Miasta Janikowa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janikowie zadbali o znicze oraz kwiaty pod pomnikami i miejscami pamięci. O godzinie 10:00 Proboszcz parafii pw. Błogosławionego Michała Kozala w Janikowie odprawi Mszę Świętą „za Ojczyznę”. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z sytuacją epidemiologiczną.
Najważniejsze miejsca pamięci oraz pomniki w Janikowie:

– Pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich walczących na Kujawach (ul. 1-go maja)
– Pomnik ku czci ofiar zbrodni hitlerowskich na terenie Janikowa (ul. Przyjezierna-Cmentarz)
– Pomnik ku czci ofiar niemieckiego nalotu na Janikowo 2.IX.1939 oraz dwóch pracowników cukrowni zabitych przez Gestapo (ul. Topolowa)
– Tablica ku czci Stanisława Wojciechowskigo – dyrektora janikowskiej szkoły, zamordowanego w lasach gniewkowskich przez Niemców w 1939 roku (ul. 1-go Maja)
– Tablica upamiętniająca gen. Stanisława Taczaka. Znajduje się na domu, w którym kiedyś mieszkał (ul. Powstańców Wielkopolskich)
– Dąb pamięci ku czci ofiar zbrodni katyńskiej (ul. Szkolna – teren szkoły podstawowej)
– Aleja 50 dębów wraz z tablicą pamiątkową ufundowana w październiku 2012 roku z okazji jubileuszu 50-lecia nadania miastu Janikowo praw miejskich (ul. bp. Michała Kozala)
– Tablica upamiętniająca 50-lecie Janikowskich Zakładów Sodowych „Janikosoda” z 2007 roku (kościół pw. bł. bpa Michała Kozala)

Patriotyczne Janikowo

Tego dnia Miasto zadba o akcenty patriotyczne w całym Janikowie. Na głównych ulicach miasta pojawią się flagi miejskie i narodowe.

„Niepodległa do Hymnu”

Janikowo również przyłącza się do akcji pt. „Niepodległa do Hymnu”. O godzinie 12:00 na portalu społecznościowym (Facebook) Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janikowie zostanie opublikowany hymn narodowy. Zachęcamy do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w swoim domu!

Pokaż, jak świętujesz 11 listopada!

Serdecznie zapraszamy do podzielenia się zdjęciami bądź krótkimi filmikami, w jaki sposób jest podkreślany charakter obchodów Święta Niepodległości w moim domu lub w mojej rodzinie. Może to być zdjęcie z kotylionem, z flagą, wspólne śpiewanie hymnu narodowego itp.

Załączniki:

  • jpg
    Wielkość pliku: 242 KB Pobrania: 450
Skip to content